Шартномани бекор қилиш тўғрисида даъво ариза
Даъво мазмуни: Тарафлар ўртасида шартнома тузилган сана йилда тузилган шартномани бекор қилиш тўғрисида
Тарафлар ўртасида шартнома тузилган сана йилда мен ва жавобгар ўртамизда шартнома тузилган бўлиб, ушбу шартнома мазмуни Тарафлар ўртасида тузилган шартноманинг мазмуни дан иборат эди.
Мазкур шартнома бўйича жавобгар қуйидаги мажбуриятларни бажариши лозим бўлган: Шартнома бўйича жавобгар бажариши лозим бўлган мажбуриятлар.
Шартномада кўрсатилган Шартнома бўйича жавобгар бажармаган мажбуриятлар каби мажбуриятлар, жавобгар томонидан бажарилмай келинмоқда. Шу сабабли мен жавобгарга Тарафлар ўртасида шартнома тузилган санада тузилган шартномани бекор қилишни бир неча маротаба таклиф қилдим. Бироқ, жавобгар мажбуриятларини бажаришни ҳам, шартномани бекор қилишни ҳам хохламади.
Аммо жавобгар мен томонимдан билдирилган таклифларни Жавобгар шартномани бажармаслиги учун асос сифатида кўрсатган ҳолатлар каби важлар билан рад қилиб келмоқда
Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси 382-моддаси иккинчи қисм 1-бандига кўра иккинчи тараф шартномани жиддий равишда бузган тақдирда шартнома шартлари бекор қилиниши мумкин.
Бундан ташқари, тарафлардан бирининг шартномани бузиши иккинчи тарафга у шартнома тузишда умид қилишга ҳақли бўлган нарсадан кўп даражада маҳрум бўладиган қилиб зарар етказиши шартномани жиддий бузиш ҳисобланади.
Бир тараф шартномани бажаришдан тўла ёки қисман бош тортиб, қонун ёҳуд тарафларнинг келишувида бунга йўл қўйилса, шартнома тегишлича бекор қилинган ёки ўзгартирилган ҳисобланади.
Қайд қилинган ҳолатлар ва қонун талабидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддалари, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 382-моддаcига асосан,
1. Мен ва жавобгар ўртамизда Тарафлар ўртасида шартнома тузилган санада тузилган шартномани бекор қилишингизни;
2. Даъво ариза берилишида мен томонимдан тўланган Судга тўланган давлат божи миқдори сўм давлат божини жавобгардан ундириб беришингизни.

Всуд по гражданским делам Наименование гражданского суда, в который подано исковое заявление |
Email: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: О расторжении Договора, составленного в Дата составления Договора между сторонами |
(о расторжении договора)
Дата составления Договора между сторонами между мной и Ответчиком был составлен Договор, согласно которому Содержание Договора, составленного между сторонами.По данному Договору Ответчик принял на себя нижеследующие обязательства: Обязательства, принятые на себя Ответчиком согласно Договору .
Однако, указанные в Договоре обязательства Обязательства по Договору, не выполненные Ответчиком Ответчика остаются не выполненными. По этой причине мною неоднократно было предложено Ответчику расторгнуть Договор от Дата составления Договора между сторонами .Но Ответчик не захотел ни выполнять обязательства, ни расторгнуть Договор. Мои предложения о расторжении Договора Ответчик отвергает, ссылаясь на Обстоятельства, указанные Ответчиком в качестве причин не выполнения обязательств.
Согласно пункту 1 части второй статьи 382 Гражданского кодекса Республики Узбекистан если вторая сторона существенным образом нарушает условия Договора, то он может быть расторгнут. Существенным признается нарушение договора одной из сторон, которое влечет для другой стороны такой ущерб, что она в значительной степени лишается того, на что была вправе рассчитывать при заключении договора.
Вслучае одностороннего отказа от исполнения договора полностью или частично, когда такой отказ допускается законом или соглашением сторон, договор считается соответственно расторгнутым или измененным.
Исходя из сложившихся обстоятельств, на основании статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статьи 382 Гражданского кодекса Республики Узбекистан,
1. Расторгнуть Договор между мной и Ответчиком, составленный Дата составления Договора между сторонами ;
2. Взыскать с Ответчика оплаченную мной при подаче искового заявления сумму государственной пошлины в размере Размер государственной пошлины, выплаченной в суде.