Ўзбошимчалик билан қурилган қурилмани бузиш тўғрисида
• Изоҳ: Ушбу бандда туман (шаҳар) ҳокимлиги, архитектура ва қурилиш бўлими номи ёки бошқа масъул ташкилот номи ёзилади
• Изоҳ: Масалан уй-жой қуриш, офис биноси қуриш ёки бошқа
• Изоҳ: вилоят, туман (шаҳар), маҳалла, кўча номи ёзилади
• Масалан: 2 та яшаш хонаси, 1 та ошхона ёки бошқа қурилма
Фуқаролик ишлари бўйича Ариза берилган фуқаролик суди номисудига
Даъвогар: Даъвогар ташкилотнинг номи
Манзил: Даъвогар ташкилотнинг манзили
Даъво мазмуни: Ўзбошимчалик билан қурилган қурилмани бузиш тўғрисида
(Ўзбошимчалик билан қурилган қурилмани бузиш тўғрисида)
Жавобгарга бино қуриш учун ер ажратиш тўғрисида қарор қабул қилган ҳокимлик номи ҳокимлигининг Жавобгарга бино қуриш учун ер ажратиш тўғрисида қарор қабул қилинган сана санасидаги Жавобгарга бино қуриш учун ер ажратиш тўғрисида қабул қилинган қарор рақами-сонли қарори билан Жавобгарга ажратилган ер майдонининг манзили манзилида жойлашган Жавобгарга ажратилган ер майдонининг ҳажми (кв.м) кв. метр ер майдони Жавобгарга ажратилган ер майдонида қурилиши белгиланган иншоот номи қуриш учун жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сига ажратилган.
Мазкур ер участкада Жавобгарнинг яшаш манзили томонидан Жавобгарга ажратилган ер майдонида қурилиши белгиланган иншоот номи қурилган. Шу билан бирга жавобгар томонидан ҳокимлик томонидан ажратилган ер майдонидан ташқари Ажратилган ер майдонидан ташқари қурилмалар қурилган ер майдонининг ҳажми кв.м ер майдонида ўзбошимчалик билан Ажратилган ер майдонидан ташқари ҳудудда қурилган қурилмалар номи ва сони қурилган.
Ноқонуний қурилма белгиланган ўлчамдан четга чиққанлиги сабабли қурилиш нормаларини ҳамда фуқароларнинг ҳуқуқларини бузмоқда. Шу сабабли, мазкур қурилмани бузиш мақсадга мувофиқ ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 212-моддасига кўра, қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда қурилиш мақсадлари учун ажратилмаган ер участкаларида, шунингдек иморат қуриш учун зарур рухсатнома олмасдан ёки архитектура ва қурилиш нормалари ҳамда қоидаларини жиддий бузган ҳолда қурилган уй-жой, бошқа бино, иншоот ёки ўзга кўчмас мулк ўзбошимчалик билан қурилган иморат ҳисобланади. Ўзбошимчалик билан иморат қурган шахс унга мулк ҳуқуқини ололмайди. Бу шахс қурган иморатини тасарруф этишга - сотишга, ҳадя этишга, ижарага беришга, иморатга нисбатан бошқа битимлар тузишга ҳақли эмас.
Қайд қилинган ҳолатлар ва қонун талабидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддалари, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 212-моддаcига  асосан,
Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си ҳисобидан Жавобгарга ажратилган ер майдонининг манзили манзилида Ажратилган ер майдонидан ташқари қурилмалар қурилган ер майдонининг ҳажми кв.м ер майдонида ўзбошимчалик билан қурилган Ажратилган ер майдонидан ташқари ҳудудда қурилган қурилмалар номи ва сони ларни жавобгар ҳисобидан бузиш ҳақида ҳал қилув қарори қабул қилишингизни.

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подано исковое заявление Истец:Истец Адрес: Адрес организации-истца Телефон: Телефон организации-истца E-mail: Адрес электронной почты организации-истца Ответчик:Ф.И.О. Ответчика Адрес: Адрес Ответчика Телефон: Телефон Ответчика E-mail: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска:О сносе самовольной постройки |
(О сносе самовольной постройки)
Решением хокимията Хокимият, принявший решение о выделении Ответчику земли под строительство от Дата принятия решения о выделении Ответчику земли под строительство за номером Наименование строения, намеченного к строительству на выделенной Ответчику земле Ответчику Ф.И.О. Ответчика для возведения Наименование строения, намеченного к строительству на выделенной Ответчику земле выделено Размер площади, выделенной Ответчику под строительство (в кв.м.) по адресу Адрес территории, выделенной Ответчику под строительство .На данному участке Ответчиком Ф.И.О. Ответчика построено Наименование строения, намеченного к строительству на выделенной Ответчику земле.Вместе с тем, на площади Размер площади за пределами выделенной территории, где возведены сооружения за пределами территории, выделенной хокимиятом, Ответчиком самовольно возведены Точное наименование и количество сооружений, возведенных за пределами территории, выделенной под строительство.В связи с тем, что незаконная постройка выходит за пределы выделенной площади, нарушены нормы строительства и права граждан. По этой причине считается целесообразным снести данные строения.
Согласно Статье 212 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «Самовольной постройкой является жилой дом, другое строение, сооружение или иное недвижимое имущество, созданное на земельном участке, не отведенном для этих целей в порядке, установленном законодательством, а также созданное без получения на это необходимого разрешения либо с существенным нарушением архитектурных и строительных норм и правил.
Лицо, осуществившее самовольную постройку, не приобретает на нее право собственности. Оно не вправе распоряжаться постройкой — продавать, дарить, сдавать в аренду, совершать другие сделки.»
Исходя из сложившихся обстоятельств и требований закона, на основании статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статьи 212 Гражданского кодекса Республики Узбекистан
принять решение о сносе за счет Ответчика Ф.И.О. Ответчика самовольно построенных Точное наименование и количество сооружений, возведенных за пределами территории, выделенной под строительство размещенных на площади Размер площади за пределами выделенной территории, где возведены сооружения кв.м. по адресу Адрес территории, выделенной Ответчику под строительство .