Телефон: Аризачининг телефон рақамлари
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 22 июндаги 389-сонли қарори билан тасдиқланган Давлат ер кадастрини юритиш тартиби тўғрисидаги низомга асосан, ер участкаларига бўлган мулк ҳуқуқини давлат рўйхатидан ўтказиш, ер миқдори ва сифатини ҳисобга олиш (тупроқ бонитетини аниқлаш), ерни қиймат жиҳатидан баҳолаш, шунингдек ер кадастри ахборотини тизимлаштириш, сақлаш, янгилаш ва манфаатдор шахсларга тегишли шакллар ва ҳажмларда бериш ер кадастрининг мазмунини ташкил этади.
Мулк ҳуқуқи субъектини, ер участкаларига эгалик қилиш ва фойдаланишни белгиловчи, ер участкасига бўлган ҳуқуқлар кафолатланишини таъминловчи, ерни ҳисобга олиш ва баҳолаш учун асос яратувчи ерни рўйхатдан ўтказишга доир ахборот ер кадастри ахборотининг асосий, дастлабки таркибий қисми ҳисобланади.
Дастлабки рўйхатдан ўтказиш ахборотини шакллантириш пайтида ишларни ўтказиш пайтигача тегишли ҳужжатларни расмийлаштириш билан боғлиқ ҳолда пайдо бўлувчи ер участкаларига бўлган ҳуқуқлар чегаралари белгиланади ва рўйхатдан ўтказилади (қайта рўйхатдан ўтказилади).
Ер участкаларига бўлган мулк ҳуқуқи ва бошқа ашёвий ҳуқуқлар, ушбу ҳуқуқларнинг пайдо бўлиши, бошқа шахсга ўтиши, чекланиши ва тўхтатилиши қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда давлат рўйхатидан ўтказилиши белгиланган.
Мен Сотиб олинган уй-жойнинг манзили манзилида жойлашган уй-жойни Олди-сотди шартномаси расмийлаштирилган сана кунидаги олди-сотди шартномасига кўра жавобгардан сотиб олганман. Мен уй-жой билан бирга ушбу уй-жойга туташ Мулк ҳуқуқи белгиланиши сўралаётган ер майдонининг ҳажми ер майдони ҳам бор. Ушбу ер бўйича қўшнилар билан ҳам низолар мавжуд эмас. Бироқ, шартномада ер учаскаси қайд қилинмасдан қолиб кетган. Аслида, мен кўчмас мулкни унга тутуш бўлган ер участкаси билан бирга сотиб олганман. Шу сабабли судга мурожаат қилишга мажбур бўлдим.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 41-моддасига кўра, ҳар бир шахс мулкдор бўлишга ҳақли.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 482-моддаси талабига кўра, бино, иншоот ёки бошқа кўчмас мулкни сотиш шартномасига биноан сотиб олувчига бундай кўчмас мулкка эгалик ҳуқуқини топшириш билан бир вақтда ушбу кўчмас мулк жойлашган ва ундан фойдаланиш учун зарур бўлган ер участкасининг муайян қисмига бўлган ҳуқуқлар ҳам топширилади. Сотувчи сотилаётган кўчмас мулк жойлашган ер участкасининг мулкдори бўлган тақдирда сотиб олувчига ер участкасининг тегишли қисмига мулк ҳуқуқи ёки ижара ҳуқуқи ёхуд кўчмас мулкни сотиш шартномасида назарда тутилган бошқа ҳуқуқ берилади. Агар шартномада кўчмас мулкни сотиб олувчига топшириладиган тегишли ер участкасига бўлган ҳуқуқ белгиланган бўлмаса, сотиб олувчига ер участкасининг кўчмас мулк жойлашган ва бу кўчмас мулкдан фойдаланиш учун зарур бўлган муайян қисмига мулк ҳуқуқи ўтади. Сотувчига мулк ҳуқуқи асосида қарашли бўлмаган ер участкасида жойлашган кўчмас мулкни, агар бундай участкадан фойдаланишнинг қонун ёки шартномада белгиланган шартларига зид бўлмаса, ана шу ер участкаси мулкдорининг розилигисиз сотишга йўл қўйилади. Бундай кўчмас мулк сотилганида сотиб олувчи кўчмас мулкни сотаётган шахс ер участкасининг тегишли қисмидан қандай шартларда фойдаланган бўлса, ўша шартларда фойдаланиш ҳуқуқини қўлга киритади.
Ўзбекистон Республикаси Ер кодексининг 31, 33-35-модаларида юридик ва жисмоний шахсларнинг ер участкасига бўлган ҳуқуқи жойнинг ўзида чегаралар белгиланганидан, ер участкаларининг планлари (чизмалари) ва тавсифлари тузилиб, ер участкаларига бўлган ҳуқуқ давлат рўйхатига олинганидан кейин вужудга келади.
Кўчмас мулк объектларига бўлган ҳуқуқларнинг давлат реестридан электрон кўчирма ер участкасига бўлган ҳуқуқни тасдиқловчи ҳужжатдир.
Кўчмас мулк объектларига бўлган ҳуқуқларнинг давлат реестридан электрон кўчирма ер участкасига бўлган мулк ҳуқуқини берувчи давлат ордери, вилоят ва Тошкент шаҳар ҳокимининг ер участкасини доимий фойдаланишга бериш тўғрисидаги қарори, ижара шартномаси, ер участкаси берилган (ажратилган) пайтдаги қонунчиликка мувофиқ ер участкасини бериш (ажратиш) ваколатига эга бўлган ташкилотлар ва мансабдор шахсларнинг ҳужжатлари, Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси ҳузуридаги Кадастр агентлигининг Давлат кадастрлари палатаси бўлинмаларининг ер участкасини бўлиш ҳақидаги ҳужжатлари, суд қарори, олди-сотди шартномаси, мулкдорларнинг ёки улар ваколат берган шахсларнинг қарори асосида берилади.
Юридик ва жисмоний шахсларнинг ер участкаларига бўлган ҳуқуқлари давлат рўйхатига олиниши керак.
Юқордигаларга кўра, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 482-моддаси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189 ва 191-моддаларига асосан
Сотиб олинган уй-жойнинг манзилида жойлашган уй-жойга туташ ер участкасига нисбатан мулк ҳуқуқимни белгилашингизни сўрайман.

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который поданоисковое заявление Истец:Ф.И.О. Истца Адрес: Адрес Истца Телефон: Телефон Истца E-mail E-mail
(О признании права собственности в отношении земельного участка)
Согласно утвержденному постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №389 от 22 июня 2021 года Положению о порядке ведения государственного земельного кадастра “составными частями государственного земельного кадастра являются: учет сведений о государственной регистрации прав владения, пользования, собственности или аренды на земельные участки, а также сервитутов и других ограничений этих прав; учет количества земель; учет качества земель (бонитировка почв); стоимостная оценка земель.”
Ядомовладение по адресу Адрес приобретенного домовладения приобрел согласно договору купли-продажи от Дата оформления договора купли-продажи.К этому участку примыкает территория 9999. По этой земле у нас с соседями нет никаких конфликтов и споров. Однако эта земля не зафиксирована в договоре купли-продажи. В принципе, я приобретал домовладение вместе с этим, примыкающим к нему участком земли. По этой причине я вынужден обратиться в суд.
Встатье 41 Конституции Республики Узбекистан определено, что «каждый имеет право на собственность.»
Всоответствии со статьей 482 Гражданского кодекса Республики Узбекистан по договору продажи здания, сооружения или другой недвижимости покупателю одновременно с передачей права собственности на такую недвижимость передаются права на ту часть земельного участка, которая занята этой недвижимостью и необходима для ее использования. В случае, когда продавец является собственником земельного участка, на котором находится продаваемая недвижимость, покупателю передается право собственности либо предоставляется право аренды или предусмотренное договором продажи недвижимости иное право на соответствующую часть земельного участка. Если договором не определено передаваемое покупателю недвижимости право на соответствующий земельный участок, к покупателю переходит право собственности на ту часть земельного участка, которая занята недвижимостью и необходима для ее использования. Продажа недвижимости, находящейся на земельном участке, не принадлежащем продавцу на праве собственности, допускается без согласия собственника этого участка, если это не противоречит условиям пользования таким участком, установленным законом или договором. При продаже такой недвижимости покупатель приобретает право пользования соответствующей частью земельного участка на тех же условиях, что и продавец недвижимости.
Встатье 31 Земельного кодекса Республики Узбекистан отмечено, что «право юридических и физических лиц на земельные участки возникает после установления границ на местности, составления планов и описаний земельных участков и государственной регистрации права на земельные участки.»
Согласно статье 33 данного Кодекса «документом, удостоверяющим право на земельный участок, является электронная выписка из Государственного реестра прав на объекты недвижимости».
Кроме того, в статье 35 Земельного кодекса отмечено, что «права юридических и физических лиц на земельные участки подлежат государственной регистрации».
Всоответствии с пунктами 10-11 Положения о порядке ведения земельно-кадастровой книги района (города), утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №1 от 7 января 2014 года «Осовершенствовании порядка государственной регистрации прав на недвижимое имущество» вцелях обеспечения возможности анализа данных земельного фонда по различным показателям на основе программного продукта в земельно-кадастровую книгу вносятся основные сведения о земельных участках по категориям земель юридических лиц. Государственная регистрация прав землепользователей на земельные участки производится органами, осуществляющими государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ними, в порядке, установленном законодательством.
Исходя из изложенного, на основании статьи 482 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189 - 191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
принять решение об установлении моего права собственности в отношении земельного участка, примыкающего к домовладению по адресу Адрес приобретенного домовладения.