Судъяни рад қилиш тўғрисида ариза
• Изоҳ: Ушбу бандда иш ҳолатларидан келиб чиққан ҳолда ФПКнинг 21-моддасида кўрсатилган асослардан бири ёки бир нечтаси кўрсатилиши мумкин.
• Изоҳ: Аризага иш ҳолатига оид, аризани асословчи барча ҳужжатлар, ариза нусхаси тарафларга юборилганлигини, тасдиқловчи ҳужжатлар ва бошқа ҳужжатлар илова қилиниши лозим
Фуқаролик ишлар бўйича Ариза берилган фуқаролик суди номи судига
Ариза берувчи шахснинг Ф.И.Осидан
А Р И З А
Судъяни рад қилиш тўғрисида
Фуқаролик ишлар бўйича Ариза берилган фуқаролик суди номи судининг иш юритувида даъвогар Иш бўйича даъвогарнинг Ф.И.О.си нинг жавобгар Иш бўйича жавобгарнинг Ф.И.О.сига нисбатан Даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризаси юзасидан қўзғатилган иш мавжуд.
Мазкур иш судья Фуқаролик ишини кўриб чиқаётган судьянинг Ф.И.О.си томонидан кўриб чиқилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 21-моддасига кўра судья қуйидаги ҳолларда ишни кўришда иштирок этиши мумкин эмас ва рад қилиниши лозим, агар у:
1) мазкур иш илгари кўрилганда судья сифатида иштирок этган бўлса ва ишни кўришда унинг такрорий иштирок этишига ушбу Кодекс талабларига мувофиқ йўл қўйилмаса;
2) мазкур иш илгари кўрилганда унда прокурор, эксперт, мутахассис, таржимон, суд мажлиси котиби, вакил ёки гувоҳ сифатида иштирок этган бўлса;
3) ишда иштирок этувчи шахсларнинг ёки улар вакилларининг қариндоши бўлса;
4) ишнинг натижасидан шахсан, бевосита ёки билвосита манфаатдор бўлса ёхуд унинг холислигига шубҳа туғдирувчи бошқа ҳолатлар мавжуд бўлса;
5) ишни кўраётган ҳайъат таркибидаги судьянинг қариндоши бўлса.
Мазкур Кодекснинг 23-моддасига кўра, ушбу Кодекснинг 21-моддасида кўрсатилган ҳолатлар мавжуд бўлса, судья ўзини ўзи рад қилиш ҳақида арз қилиши шарт. Ишда иштирок этувчи шахслар ҳам шу асосларга кўра уларни рад қилиш ҳақида арз қилиши мумкин.
Ман Судьяни рад қилишга асос бўлган ҳолатлар сабабли судья Фуқаролик ишини кўриб чиқаётган судьянинг Ф.И.О.си мазкур ишни кўриб чиқиши мумкин эмас ва уни рад қилиш лозим деб ҳисоблайман.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 14, 21, 23-моддаларига асосланиб,
Даъвогар Иш бўйича даъвогарнинг Ф.И.О.си нинг жавобгар Иш бўйича жавобгарнинг Ф.И.О.сига нисбатан Даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризаси юзасидан юритилаётган иш юзасидан судья Фуқаролик ишини кўриб чиқаётган судьянинг Ф.И.О.сини рад қилишингизни;

Всуд по гражданским делам Суд по гражданским делам, в который подано заявление Истец: Ф.И.О подателя заявления Адрес Адрес подателя заявления |
Заявление
Об отводе судьи
Суд по гражданским делам, в который подано заявление судом по гражданским делам рассматривается гражданское дело по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по делу в отношении Ф.И.О. Ответчика по делу о Содержание искового заявления.
Это дело рассматривается судьей Ф.И.О. судьи, рассматривающего дело.Согласно статье 21 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан судья не может рассматривать дело и подлежит отводу, если он:
1) при предыдущем рассмотрении данного дела участвовал в качестве судьи и его повторное участие в рассмотрении дела в соответствии с требованиями настоящего Кодекса является недопустимым;
2) при предыдущем рассмотрении данного дела участвовал в качестве судьи третейского суда, прокурора, эксперта, специалиста, переводчика, секретаря судебного заседания, свидетеля и представителя;
3) является родственником стороны или других лиц, участвующих в деле;
4) лично, прямо или косвенно заинтересован в исходе дела или имеются иные обстоятельства, вызывающие сомнение в его объективности и беспристрастности;
5) является родственником судьи, входящего в состав коллегии, рассматривающей дело.
Ав соответствии со статьей 23 этого Кодекса при наличии обстоятельств, указанных в статье 21настоящего Кодекса, судья обязан заявить самоотвод. По тем же основаниям ему может быть заявлен отвод лицами, участвующими в деле.
Всвязи с Обстоятельства, по которым запрашивается отвод судье я считаю, что 8888 не может рассматривать это дело и ему необходимо дать отвод.
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 14, 21 и 23 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
дать отвод судье Ф.И.О. судьи, рассматривающего дело,рассматривающему гражданское дело по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по делу в отношении Ф.И.О. Ответчика по делу о Содержание искового заявления;