Ота-онани таъминлаш учун алимент ундириш тўғрисида
• Изоҳ: Даъво аризага иш ҳолатига оид, даъво аризани асословчи барча ҳужжатлар, даъво ариза нусхаси тарафларга юборилганлигини, давлат божи тўланганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар ва бошқа ҳужжатлар илова қилиниши лозим
Фуқаролик ишлари бўйича Даъво ариза берилган фуқаролик суди номи судига
Даъвогарнинг Ф.И.О.сидан
E-mail: Даъвогарнинг E-mail манзили
E-mail: Жавобгарнинг E-mail манзили
Даъво мазмуни: Менинг таъминотим учун фарзандим Жавобгарнинг Ф.И.О.сидан алимент тўловлари ундириш тўғриси
Мен ва турмуш ўртоғим Даъвогарнинг турмуш ўртоғининг Ф.И.Ш.и Даъвогар ва унинг турмуш ўртоғи турмуш қурган сана куни турмуш қурганмиз. Биргаликдаги турмушимиздан Даъвогар ва турмуш ўртоғининг фарзандлари сони нафар фарзандимиз бор. Биз фарзандларимизни моддий томондан тўлиқ таъминлаб, вояга етказганмиз. Фарзандларимиз меҳнатга лаёқатли бўлиб, меҳнат фаолияти билан шуғулланиб келишади.
Ҳозирги кунда мен ва турмуш ўртоғим Даъвогарнинг турмуш ўртоғининг Ф.И.Ш.и меҳнатга лаёқатсизмиз. Шу сабабли моддий таъминотига мухтожмиз.
Фарзандимиз Жавобгарнинг Ф.И.О.сидан ихтиёрий равишда бизни моддий жиҳатдан таъминлашини сўраган бўлсакда, бизни моддий жиҳатдан таъминламасдан, ўзининг фарзандлик бурчини бажармасдан келмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 80-моддасига кўра, вояга етган, меҳнатга лаёқатли фарзандлар ўз ота-оналари ҳақида ғамхўрлик қилишга мажбурдирлар.
Ўзбекистон Республикаси Оила Кодексининг 109-моддасида вояга етган, меҳнатга лаёқатли болалар меҳнатга лаёқатсиз, ёрдамга муҳтож ўз ота-онасига таъминот беришлари ва улар тўғрисида ғамхўрлик қилишлари шартлиги белгиланган.
Шунингдек, мазкур кодекснинг 110-моддасига кўра, вояга етган, меҳнатга лаёқатли болалар ўз ота-онасига ихтиёрий равишда моддий ёрдам беришдан бўйин товласалар, таъминот миқдори болаларнинг оилавий ва моддий аҳволини ҳисобга олган ҳолда суднинг ҳал қилув қарорига асосан белгиланади.
Вояга етган, меҳнатга лаёқатли болалардан алимент ундириш низоси узил-кесил ҳал бўлгунига қадар судъя шу низо бўйича вақтинча тўлаб турилиши лозим бўлган суммани кўрсатиб, ажрим чиқариши мумкин.
Юқоридагиларга кўра, Ўзбекистон Республикаси Оила Кодексининг 109, 110-моддалари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189 ва 191-моддаларига асосан
1. Фарзандимиз Жавобгарнинг Ф.И.О.сидан мен ва турмуш ўртоғимнинг таъминоти учун қонунчиликда белгилданган миқдорда алимент ундириш тўғрисида ҳал қилув қарори қабул қилишингизни;
2. Алимент ундириш низоси узил-кесил ҳал бўлгунига қадар жавобгардан бизнинг таъминотимиз учун вақтинча тўлаб турилиши лозим бўлган сумма тўғрисида ажрим чиқаришингизни.

Ответчик: Ф.И.О. Ответчика адрес Адрес Ответчика |
Телефон: Телефон Ответчика Адрес электронной почты: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: О взыскании с моего ребенка 8888 алиментов на мое содержание
(Овзыскании алиментов на содержание родителей)
Брак между мною и Ф.И.О. супруга/супруги Истца заключен Дата заключения брака Истца и ее супруга (его супруги) В совместной жизни у нас Количество детей Истца и ее супруга (его супруги) детей. Мы их вырастили и воспитали, полностью обеспечивая материально. К этому времени все они трудоспособны и трудоустроены.
Внастоящий период я и мой супруг (моя супруга) Ф.И.О. супруга/супруги Истца нетрудоспособны. В связи с этим мы нуждаемся в материальном обеспечении.
Несмотря на то, что мы неоднократно просили нашего ребенка 8888 обеспечить нас материально, он избегает исполнения своего долга по отношению к родителям.
Согласно Статье 80 Конституции Республики Узбекистан «совершеннолетние трудоспособные дети обязаны заботиться о своих родителях.»
Статьей 109 Семейного кодекса Республики Узбекистан определено, что «трудоспособные совершеннолетние дети обязаны содержать своих нетрудоспособных нуждающихся в помощи родителей и заботиться о них».
Ав статье 110 данного Кодекса отмечено, что «если трудоспособные совершеннолетние дети уклоняются от добровольного предоставления материальной помощи своим родителям, размер содержания определяется решением суда с учетом семейного и материального положения детей».
Судья по спору о взыскании алиментов с трудоспособных совершеннолетних детей до его окончательного разрешения может вынести определение с указанием о временном взыскании необходимой суммы.
Всоответствии с вышеизложенным и на основании статей 109 и 110 Семейного кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189 и 191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
принять решение о взыскании с нашего ребенка 8888 алиментов на
содержание меня и моего супруга (моей супруги) в размере, установленном законодательством Республики Узбекистан;