Ишни сиртдан кўриб чиқиш тўғрисида илтимоснома
• Изоҳ: Илтимосномага иш ҳолатига оид, илтимосномани асословчи барча ҳужжатлар, илтимоснома нусхаси тарафларга юборилганлигини, тасдиқловчи ҳужжатлар ва бошқа ҳужжатлар илова қилиниши лозим
Фуқаролик ишлар бўйича Илтимоснома берилган фуқаролик суди номи судига
Ишни сиртдан кўриб чиқиш тўғрисида
Фуқаролик ишлар бўйича Илтимоснома берилган фуқаролик суди номи судининг иш юритувида даъвогар Иш бўйича даъвогарнинг Ф.И.О.си нинг жавобгар Иш бўйича жавобгарнинг Ф.И.О.сига нисбатан Даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризаси юзасидан қўзғатилган иш мавжуд.
Жавогар суд мажлисига такроран чақирув бўйича хам келмади ва кела олмаслик сабабини хам маълум қилмади.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 280-моддасига кўра, суд мажлисининг вақти ва жойи тўғрисида тегишли тарзда хабардор қилинган жавобгар суд мажлисига келмаган, келмаганлигининг узрли сабаблари борлиги ҳақида хабар бермаган ва ишни унинг иштирокисиз кўриш тўғрисида сўрамаган тақдирда, агар даъвогар бунга эътироз билдирмаса, иш сиртдан иш юритиш тартибида кўрилиши мумкин.
Мазкур кодекснинг 282-моддасида ишсиртдан иш юритиш тартибида кўрилганида суд ишдаги мавжуд далилларни текшириш билан кифояланади, ишда иштирок этувчи шахсларнинг важлари ва илтимосларини эътиборга олиб, ҳал қилув қарори чиқаради, бу ҳал қилув қарори сиртдан чиқарилган деб аталади.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 43, 44, 280-282-моддаларига асосланиб,
Жавобгар Иш бўйича жавобгарнинг Ф.И.О.си суд мажлисига такрорий чақирув бўйича хам келмаганлиги сабабли фуқаролик ишини унинг иштирокисиз кўриб хал қилув қарори чиқариб беришингизни.

озаочном рассмотрении дела
Вделопроизводстве суда по гражданским делам Наименование суда, в который подано ходатайство находится дело по исковому заявлению Ф.И.О. истца по делу в отношении Ф.И.О. ответчика по делу о Содержание искового заявления.
Ответчик не прибыл на судебное заседание и по повторному вызову, а также не сообщил причины неявки.
Согласно статье 280 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан «в случае неявки в судебное заседание ответчика, надлежаще извещенного о времени и месте судебного заседания, не сообщившего об уважительных причинах неявки и не просившего о рассмотрении дела в его отсутствие, дело может быть рассмотрено в порядке заочного производства, если истец против этого не возражает.»
Астатьей 282 данного Кодекса определено, что «при рассмотрении дела в порядке заочного производства суд ограничивается исследованием имеющихся в деле доказательств, учитывает доводы и ходатайства лиц, участвующих в деле, и выносит решение, которое именуется заочным»
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 43, 44, 280, 282 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Рассмотреть гражданское дело и вынести решение без участия ответчика Ф.И.О. ответчика по делу по причине его неявки на судебное заседание по повторному вызову.
Приложение: Перечень документов, прилагаемых к ходатайству
Ф.И.О подателя ходатайства |
Дата подачи ходатайство |
Реквизиты прошения
Наименование суда, в который подано ходатайство
Податель прошения
Адрес подателя ходатайства
Содержание прошения
Ф.И.О. истца по делу
Ф.И.О. ответчика по делу
Перечень документов, прилагаемых к ходатайству
Прим: к ходатайству должны быть приложены документы, касающиеся обстоятельств дела, обосновывающие ходатайство, а также подтверждающие направление копий ходатайства сторонам и другие документы.