Учинчи шахснинг телефон рақамлари
Мен Даъвогарнинг Ф.И.О.си Даъвогар никоҳдан ўтган сана куни Даъвогарнинг турмуш ўртоғининг Ф.И.О.си билан қонуний никоҳдан ўтганмиз. Биргаликдаги турмушимиздан Даъвогар ва турмуш ўртоғининг неча нафар фарзанди бор нафар фарзандларимиз бор. Биргаликдаги турмушимиз давомида Даъвогар турмуш ўртоғи билан биргаликда уй-жой сотиб олинган сана куни Даъвогар ва турмуш ўртоғи томонидан сотиб олинган уй-жой жойлашган манзил манзилида жойлашган уй-жойни сотиб олганмиз. Турмуш ўртоғим Даъвогарнинг турмуш ўртоғининг Ф.И.О.си Даъвогарнинг турмуш ўртоғи вафот этган сана куни вафот этган. Турмуш ўртоғим низоли уй-жойни жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сига Васиятномани расмийлаштирган нотариал идора да расмийлаштирилган васиятнома орқали васият қилган. Бу тўғрисида жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си мени уйдан чиқаришга ҳаракат қилганидан сўнг билганман. Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си ўзига мазкур уйни васият қилиб қолдирилганлигидан фойдаланиб, “Даъвогар ва турмуш ўртоғи сотиб олган уй-жой жойлашган маҳалла (МФЙ) номиМФЙ раиси Даъвогар ва турмуш ўртоғи сотиб олган уй-жой жойлашган маҳалла (МФЙ) раисининг Ф.И.О.си билан олдиндан келишиб, тил бириктириб Маълумотнома тузилган санада Маълумотнома рақами-сонли маълумотномага марҳум турмуш ўртоғим Даъвогарнинг турмуш ўртоғининг Ф.И.О.сининг қонуний никоҳдаги турмуш ўртоғи мен бўлсамда, марҳум эримнинг собиқ турмуш ўртоғи Учинчи шахснинг Ф.И.О.си деб униМеросни расмийлаштирган нотариал идора манзилидаги нотариусга тақдим қилиб, Меросга булган ҳуқуқ тўғрисида гувоҳнома санада куни “Меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисида тўғрисидаги гувоҳнома”ни ўзининг номига ва Учинчи шахснинг Ф.И.О.силарнинг номига расмийлаштиришга эришган. Шунингдек уйнинг барча ҳужжатларини ёқиб юборган. Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сининг мазкур жинояти Жиноят ишлари бўйича Жиноят ишлари бўйича суд ҳудуди вилоят Жиноят ишлари бўйича суд туман (шаҳар) номи судининг Жиноят ишлари бўйича суднинг ҳукми чиқарилган санадаги ҳукми билан ўз тасдиғини топган. Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сига нисбатан Жиноят кодексининг Жиноят кодексининг тегишли моддаси-моддаси Жиноят кодексининг тегишли қисми-қисми ва Жиноят кодексининг тегишли моддаси-моддаси Жиноят кодексининг тегишли қисми-қисми “Жиноят кодексининг тегишли банди банди билан айб эълон қилинган. Жавобгар мазкур ҳаракатлари билан мени турмуш ўртоғимдан қолган мол-мулкка нисбатан мажбурий улуш олиш ҳуқуқини маҳрум қилишга эришган ва мулкий ҳуқуқларимни поймол қилган. Фуқаролик ишлари бўйича Фуқаролик ишлари бўйича туман (шаҳар) судининг номи туманлараро судининг Фуқаролик ишлари бўйича туман (шаҳар) судининг қарори чиқарилган санадаги ҳал қилув қарори билан жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сига берилган васият бўйича меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисидаги гувоҳнома ҳақиқий эмас деб топилган ва суднинг қарори қонуний кучида.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 1119-моддасининг биринчи қисмига кўра, нолойиқ меросхўр деб топилиши мумкин бўлган шахсларнинг ворислигига оид низоларни кўришда шуни назарда тутиш лозимки, уларнинг қонуний кучга кирган суд ҳукми билан аниқланган, ворисликка чақирилишга имкон яратган қонунга хилоф ҳаракатлари, фақат бу ҳаракатлар қасддан содир этилгандагина меросдан маҳрум этиш учун асос бўлади.
Эҳтиётсизлик орқасида содир этган жинояти учун судланган шахсга нисбатан Фуқаролик кодексининг 1119-моддаси биринчи қисмида назарда тутилган қоида қўлланилмайди.
Меросхўр фақат суднинг ҳал қилув қарорига кўра ва фақат меросдан четлатиш ўзи учун ворислик билан боғлиқ мулкий оқибатлар туғдирадиган шахснинг даъвоси бўйича нолойиқ деб топилиши ва меросдан четлатилиши мумкин деб Ўзбекистон Республикаси Олий Пленуми қарорида қайд қилинган.
Юқоридагиларга кўра, Фуқаролик процессуал кодексининг 188-191-моддаларига, Фуқаролик кодексининг 1119-моддаси асосан, суддан
СЎ Р А Й М А Н:
Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си марҳум турмуш ўртоғим Даъвогарнинг турмуш ўртоғининг Ф.И.О.сидан қолган Даъвогар ва турмуш ўртоғи томонидан сотиб олинган уй-жой жойлашган манзил кўчаси -уй-жойга нисбатан нолойиқ меросхўр деб топишингизни ҳамда меросдан четлаштиришингизни;
Суд ҳаражатларини жавобгардан ундиришингизни.
Илова қилинаетган ҳужжатлар:
Давлат божи тўланганлиги ҳақида квитанция;
Даъво ариза нусхалари;
Паспорт нусхаси;
Меросхўрларнинг туғилиш гувоҳномасидан нусха;
Уй-жойнинг кадастр ҳужжатларидан ва олди-сотди шартномаси нусхаси;
Ўлим гувоҳномаларидан нусха;
Никоҳ гувоҳномаси нусхаси;
Мерос ишига оид ҳужжатлар нусхаси, ҳоким қарорлари нусхаси,
Фуқаролик ишлари бўйича Фуқаролик ишлари бўйича туман (шаҳар) судининг номи судининг ҳал қилув қарори нусхаси;
Жиноят ишлари бўйича Жиноят ишлари бўйича суд туман (шаҳар) номи суднинг қонуний кучда бўлган ҳукми нусхаси.

Адрес: Адрес Ответчика Телефон: Телефон Ответчика E-mail: E-mail Ответчика Третье лицо: Ф.И.О. Третьего лица Адрес: Адрес Третьего лица Телефон: Телефон Третьего лица E-mail: E-mail Третьего лица |
Содержание иска:О признании наследников недостойными |
(О признании наследников недостойными)
Согласно статье 41 Конституции Республики Узбекистан каждый имеет право быть собственником.
Я, Ф.И.О. Истца,Дата регистрации брака Истцавступила в законный брак с Ф.И.О. супруга/супруги Истца.В совместной жизни нами нажито Количество общих детей Истца и его супруга/супруги детей. Во время совместного проживания Дата приобретения Истцом и его супругой/ее супругом дома мы приобрели дом, расположенный Адрес расположения дома, приобретенного Истцом и ег супругой/ее супругом.Мой супруг Дата смерти супруга/супруги Истца скончался Район (город) расположения нотариуса.Мой супруг завещал спорное имущество Ф.И.О. Ответчика,оформив завещание в Дата приобретения Истцом и его супругой/ее супругом дома Об этом я узнала только тогда, когда Ф.И.О. Ответчика попытался выселить меня из дома. Пользуясь тем, что на него в качестве наследства оформлен этот дом, Ответчик, сговорившись с председателем схода граждан махалли «Сход граждан махалли, в которой приобретен дом»Ф.И.О. председателя схода граждан махалли, где приобретен дом,Дата составления справки в справке Номер справки,несмотря на то, что законной супругой покойного являюсь я, в качестве законной супруги указали Ф.И.О. Третьего лица,предоставили данную справку в нотариальную контору Адрес нотариальной конторы, оформившей наследство,Дата выдачи свидетельства о праве наследования оформили на себя свидетельство о праве наследования. Они сожгли все домовые документы. Это преступление Ответчика было доказано и подтверждено приговором Суда по уголовным делам Районный (городской) суд по уголовным делам Дата приговора суда по уголовным делам.Против Ф.И.О. Ответчика было выдвинуто обвинение по части Соответствующая часть статьи Уголовного кодекса (если есть) статьи Соответствующая статья Уголовного кодекса и пункту Соответствующий пункт Уголовного кодекса части Соответствующая часть статьи Уголовного кодекса статьи Соответствующая статья Уголовного кодекса Уголовного кодекса. Данными преступными действиями Ответчик добился лишения меня права на получение обязательной доли в отношении имущества, оставленного в наследство моим супругом, таким образом были нарушены мои имущественные права.
Решением Наименование межрайонного (городского) суда по гражданским делам межрайонного суда по гражданским делам от Дата вынесения приговора районным (городским) судом по гражданским делам свидетельство о праве наследования, выданное Ответчику Ф.И.О. Ответчика признано недействительным и данное судебное решение вступило в силу.
Согласно статьи 1119 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, не имеют права наследовать ни по завещанию, ни по закону лица, которые умышленно препятствовали осуществлению наследодателем последней воли и этим способствовали призванию их самих или близких им лиц к наследованию либо увеличению причитающейся им доли наследства.
Обстоятельства, служащие основанием для устранения от наследования недостойных наследников, устанавливаются судом, по иску лица, для которого такое отстранение порождает связанные с наследованием имущественные последствия.
Наследник может быть признан недостойным и отстранен от наследования по решению суда и только по иску лица,для которого такое отстранение порождает связанные с наследованием имущественные последствия, говорится и в постановлении Пленума Верховного суда Республики Узбекистан.
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статьи 1119 Гражданского кодекса Республики Узбекистан
признать Ответчика Ф.И.О. Ответчика недостойным наследником в отношении дома, оставшегося в наследство от моего супруга Ф.И.О. супруга/супруги Истца и расположенного по адресу Адрес расположения дома, приобретенного Истцом и ег супругой/ее супругом.