Васиятнома бўйича меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисидаги гувоҳномани ва васиятномани ҳақиқий эмас деб топиш тўғрисида даъво ариза
• (вилоят, туман (шаҳар) кўча, МФЙ номи шунингдек, уй ва хонадон рақами кўрсатилади)
Жавобгар (Нотариал идора)
• (Давлат нотариал идораси нотариуси (-сон рақами) ёки Хусусий амалиёт билан шуғулланувчи нотариус (Ф.И.О.) кўрсатилади
Учинчи шахс
Даъво ариза музмуни
• (сўз билан езилади)
Илова қисми
Даъво ариза берилган суд номи ва манзилига
Даъвогар: Даъвогарнинг Ф.И.О.
Даъвогарнинг яшаш манзили
Даъвогарнинг телефон рақами
Даъвогарнинг электрон манзили
Жавобгар: Нотариал идора жойлашган туман (шаҳар) номи тумани (шаҳри)даги
Нотариал идора-
Нотариал идоранинг манзили
Нотариал идоранинг телефон рақами
Нотариал идоранинг электрон манзили
Учинчи шахс: Учинчи шахснинг Ф.И.О.
Учинчи шахснинг яшаш манзили
Учинчи шахснинг телефон рақами
Учинчи шахснинг электрон манзили
Даъво мазмуни:Васиятнома бўйича меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисидаги гувоҳнома берилган санадаги васиятнома бўйича меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисидаги гувоҳномани ҳақиқий эмас деб топиш тўғрисида
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 41-моддасига кўра, ҳар бир шахс мулкдор бўлишга ҳақли.
Фуқаролик кодексининг 1113-моддасига мувофиқ мерос очилган пайтда мерос қолдирувчига тегишли бўлган, унинг ўлимидан кейин ҳам бекор бўлмайдиган барча ҳуқуқ ва мажбуриятлар мерос таркибига киради.
Менинг даъво ариза киритишдан асосий мақсадим, ўзим туғилиб ўсган ота-онамнинг уйига мерос ҳуқуқига эга бўлиш ҳамда ундан фойдаланишдан иборат.
Отам Даъвогарнинг отасининг Ф.И.О. Даъвогарнинг отасининг туғилган санасида туғилган, онам Даъвогарнинг онасининг Ф.И.О. эса Даъвогарнинг онасининг туғилган санасида туғилган. Улар Мерос қолдирган ота-онанинг қонуний никоҳдан ўтган санасида турмуш қуришган (никоҳ гувоҳномаси серия ва рақами Мерос қолдирган ота-онанинг никоҳ гувоҳномаси серияси ва рақами). Уларнинг биргаликдаги турмушларидан Ота-онанинг фарзандлари сони нафар фарзандлари бор. Биринчи фарзанд Биринчи фарзанднинг Ф.И.О.,Биринчи фарзанднинг туғилган санасида, иккинчи фарзанд Иккинчи фарзанднинг Ф.И.О.,Иккинчи фарзанднинг туғилган санасида, кейинги фарзанд Учинчи фарзанднинг Ф.И.О. Учинчи фарзанднинг туғилган санаси йилда туғилган. Шунингдек, мен ҳам шу оилада туғилганман. Мерос мол-мулки ҳисобланувчи уй-жой қурилган санада марҳум отам ўзига тегишли бўлган Васиятнома бўйича тақдим этилган мулкнинг манзили манзилида жойлашган ер майдонида уй-жой қурган. Шу манзилнинг бир қисмида Мерос қолдирган уй-жойнинг бир қисмида жавобгар уй-жой қурган санаси йилда жавобгар уй-жой қурган. Учинчи шахс томонидан мерос мол-мулки жойлашган ҳудудда уй-жой қурилган сана йилга келиб шу ер майдонининг бир қисмида укам яъни иш бўйича учинчи шахс Учинчи шахснинг Ф.И.О. ҳам уй-жой қурган.
Жавобгар томонидан Васиятнома бўйича меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисидаги гувоҳнома берилган санада васиятнома бўйича меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисидаги гувоҳнома берилган бўлиб, отам Учинчи шахснинг Ф.И.О.га уй-жойнинг фақатгина ўзига тегишли бўлган қисмини васият қилиб қолдирган. Нотариус эса ушбу уй-жойнинг умумий мулк эканлигига ва қолган меросҳўрларнинг ҳам ушбу уй-жойга нисбатан улуши борлигига аҳамият қаратмасдан, уй-жойни бутунлигича Учинчи шахснинг Ф.И.О.га расмийлаштириб берган.
Ўзбекистон Республикаси ФКнинг 1120-1124-моддалари талабига кўра, фуқаронинг ўзига тегишли мол-мулкни ёки бу мол-мулкка нисбатан ҳуқуқини вафот этган тақдирда тасарруф этиш хусусидаги хоҳиш-иродаси васият деб эътироф қилинади. Васиятнома шахсан тузилиши лозим. Васиятноманинг вакил орқали тузилишига йўл қўйилмайди. Фуқаро ўзининг барча мол-мулкини ёки унинг муайян қисмини қонун бўйича меросхўрлар доирасига кирадиган, шунингдек кирмайдиган бир ёки бир неча шахсга, шу билан бирга юридик шахсларга, давлатга ёки фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларига васият қилиши мумкин. Васият қилувчи қонун бўйича меросхўрлардан биттасини, бир нечасини ёки ҳаммасини изоҳ бермаган ҳолда меросдан маҳрум қилишга ҳақли. Қонун бўйича меросхўрни меросдан маҳрум этиш, агар васиятномадан бошқа ҳол келиб чиқмаса, бу васият қилувчининг тақдим этиш ҳуқуқи бўйича ворислик қиладиган авлодларига нисбатан татбиқ этилмайди. Мерос қолдирувчи ҳар қандай мол-мулк тўғрисидаги фармойишни ўз ичига оладиган васиятнома тузишга ҳақли жумладан нотариал тасдиқланган васиятномалар.
Фуқаролик Кодексининг 1118-моддасига кўра, мерос очилган пайтда ҳаёт бўлган фуқаролар, шунингдек мерос қолдирувчининг ҳаётлик пайтида ҳомила ҳолида бўлган ва мерос очилгандан кейин тирик туғилган болалари васият ва қонун бўйича меросхўр бўлишлари мумкин. Мазкур модда талабидан келиб чиққан ҳолда мен отамнинг мол-мулки бўйича меросхўр ҳисобланаман.
Мазкур Кодекснинг 1130-моддасида васиятноманинг ҳақиқий эмас деб топилишидан мулкий оқибатларга эга бўладиган шахснинг даъвоси бўйича васиятнома уни тузиш, имзолаш ва тасдиқлашнинг ушбу Кодексда белгиланган тартиби бузилиши натижасида ҳақиқий эмас деб топилиши мумкинлиги, васиятнома ҳақиқий эмас деб топилган тақдирда, ушбу васиятномага биноан меросдан маҳрум бўлган меросхўр умумий асосларда мерос олиш ҳуқуқига эга бўлади.
Шунингдек, Олий суд пленумининг 2011 йил 20 июлдаги 5-сон «Судлар томонидан мерос ҳуқуқига оид қонунчиликнинг қўлланилиши тўғрисида»ги қарорининг 7-бандига асосан, Васиятнома ҳақиқий эмас деб топилган ҳолларда, унда меросхўр тариқасида кўрсатилган, бироқ тегишли навбатдаги қонун бўйича меросхўрлар доирасига кирадиган шахс умумий асосларда қонун бўйича ворислик ҳуқуқидан маҳрум этилмайди.
Бундай ҳолларда, суд томонидан ҳақиқий эмас деб топилган васиятномага кўра меросдан маҳрум этилган қонун бўйича меросхўр ҳам умумий асосларда ворислик ҳуқуқига эга бўлади.
Юқоридагиларга кўра, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддаларига, Фуқаролик кодексининг 1120-1124, 1130-моддалариси, ҳамда Олий суд пленумининг 2011 йил 20 июлдаги 5-сон «Судлар томонидан мерос ҳуқуқига оид қонунчиликнинг қўлланилиши тўғрисида»ги қарорининг 7-бандига асосан, суддан
СЎ Р А Й М А Н:
1. Васиятнома бўйича меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисидаги гувоҳнома берилган сана даги васиятнома бўйича меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисидаги гувоҳномани ҳақиқий эмас деб топишингизни;
2. Иш кўриб чиқилиши билан боғлиқ харажатлар ва давлаб божини жавобгардан ундиришингизни.
Илова: Илова қилинаётган ҳужжатлар рўйхати
Даъвогар: Даъвогарнинг Ф.И.О. ____________ (имзо)

Истец Ф.И.О. Ф.И.О. Истца Адрес Адрес Истца |
вид Нотариальная контора Адрес Адрес нотариальной конторы Телефон Телефон нотариальной конторы E-mail E-mail нотариальной конторы Третье лицо:Ф.И.О. Ф.И.О. Третьего лица Адрес Адрес Третьего лица Телефон Телефон Третьего лица E-mail E-mail Третьего лица |
Содержание иска:О признании недействительным Свидетельства о праве наследования по завещанию Дата выдачи Свидетельства о праве наследования по завещанию |
(О признании недействительным Свидетельства о праве наследования по завещанию Дата выдачи Свидетельства о праве наследования по завещанию)
Встатье 41 Конституции Республики Узбекистан определено, что «каждый имеет право на собственность.»
Согласно статье 1113 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «В состав наследства входят все права и обязанности, принадлежащие наследодателю на момент открытия наследства, существование которых не прекращается с его смертью».
Основная цель подачи мной искового заявления заключается в достижении права наследования на родительский дом, где я родился и вырос, и пользования им.
Мой отец Ф.И.О. отца Истца родился Дата рождения отца Истца,мать Ф.И.О. матери Истца родилась Дата рождения матери Истца.Они поженились в Дата вступления в брак родителей Истца, оставивиших наследство (серия и номер Свидетельства о браке Серия, номер Свидетельства о браке родителей, оставивших наследство). У них в совместном браке родилось Количество детей у родителей, оставивших наследство детей. Первый ребенок Ф.И.О. первого ребенка,родился Дата рождения первого ребенка,второй ребенок Ф.И.О. второго ребенка,родился Дата рождения второго ребенка,третий ребенок Ф.И.О. третьего ребенка родился Дата рождения третьего ребенка.Я тоже родился в этой семье. В Дата постройки дома, считающегося наследуемым имуществом покойный отец на принадлежащей ему территории, расположенной по адресу Адрес имущества, предоставляемого в наследство построил дом. На части этой территории в Дата постройки дома Ответчиком на части наследуемого домовладения Ответчик построил дом. А в Дата постройки Третьим лицом дома на территории наследуемого имущества мой младший брат Ф.И.О. Третьего лица,являющийся Третьим лицом по этому делу, также на части этой территории построил дом.
Дата выдачи Свидетельства о праве наследования по завещанию Ответчиком было выдано Свидетельство о праве наследования по завещанию, при этом отец оставил завещание только по принадлежащей ему части дома. А нотариус же, не обратив внимания на то, что это домовладение является общим имуществом и у остальных наследников также имеются в нем своя доля, оформил дом полностью на Ф.И.О. Третьего лица.
Согласно требованиям статьи 1120 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «завещанием признается волеизъявление гражданина по распоряжению принадлежащим ему имуществом или пpавом на него на случай смерти. Завещание должно быть совершено лично.» Совершение завещания через представителя не допускается. Гражданин может завещать все свое имущество или часть его одному либо нескольким лицам, как входящим, так и не входящим в круг наследников по закону, а также юридическим лицам, государству или органам самоуправления граждан. Завещатель вправе без объяснения лишить наследства одного, нескольких или всех наследников по закону. Лишение наследника по закону наследства не распространяется на его потомков, наследующих по праву представления, если из завещания не вытекает иное. Наследодатель вправе совершить завещание, содержащее распоряжение о любом имуществе.
Статья 1118 данного Кодекса гласит, что “наследниками по завещанию и закону могут быть граждане, находящиеся в живых в момент открытия наследства, а также дети, зачатые при жизни наследодателя и родившиеся живыми после открытия наследства”. Исходя из этого я тоже считаюсь наследником имущества моего отца.
Астатьей 1130 Гражданского кодекса определено, что “завещание может быть признано недействительным вследствие нарушения порядка составления, подписания и удостоверения завещания, установленного настоящим Кодексом, по иску лица, для которого признание завещания недействительным имеет имущественные последствия.»
Вслучае признания завещания недействительным наследник, который по этому завещанию был лишен наследства, получает право наследовать на общих основаниях.
Всоответствии с пунктом 7 Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан №5 от 20 июля 2011 года «Оприменении судами законодательства о праве наследования» «в случаях признания завещания недействительным, лицо, указанное в нем наследником, но входящее в круг наследников по закону соответствующей очереди, не лишается права наследования по закону на общих основаниях.» В таких случаях право наследовать на общих основаниях получает также наследник по закону, который был лишен наследства завещанием, признанным судом недействительным.
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статей 1120-1124, 1130 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, пункта 7 Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан №5 от 20 июля 2011 года «Оприменении судами законодательства о праве наследования»