Ижара шартномаси асосида берилган уй-жойдан вақтинча яшовчиларни кўчириш тўғрисида даъво ариза
• Даъвогарнинг ижарага берилган хонадони жойлашган вилояти, тумани, шаҳар, МФЙ, кўча, уй ва хонадон рақами тўлиқ кўрсатилади
• Изоҳ: Мазкур бандга шартнома қанча муддатга тузилганлиги ёзилади
Фуқаролик ишлари бўйича Даъво ариза берилган суд номига
почта: Жавобгарнинг почта (электрон) манзили
(Ижара шартномаси асосида берилган уй-жойдан кўчириш тўғрисида)
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик Кодексининг 535-моддасига биноан, мулк ижараси шартномаси бўйича ижарага берувчи ижарага олувчига ҳақ эвазига мол-мулкни вақтинча эгалик қилиш ва фойдаланиш ёки фойдаланиш учун топшириш мажбуриятини олади.
Мен Даъвогарнинг ижарага берилган хонадонининг манзили манзилида жойлашган уй-жойни Ижара шартномаси тузилган сана кунидаги Ижара шартномасининг рақами-сонли ижара шартномаси асосида жавобгарга ижарага берганман.
Ижарага берилган уй-жой ижарага топширилган сана куни хонадон вақтинчалик фойдаланиш учун жавобгар ва унинг оила аъзоларига топширилган. Шартноманинг амал қилиш муддати Шартноманинг амал қилиш муддати этиб белгиланган.
Шартномада белгиланган муддат тугаганидан сўнг жавобгар ўз хоҳиши билан ижара хонадонидан кўчиб чиқиб кетишдан бош тортди. Жавобгарга Жавобгарга уйдан чиқиб кетиш тўғрисида огоҳлантирилиш берилган сана куни хонадондан чиқиб кетиши ҳақида огоҳлантириш хати берилган.
Ўзбекистон Республикаси Уй-жой кодексининг 93-моддасига кўра, турар жой арендаси шартномаси, агар шартномада ёки қонунда бошқача тартиб назарда тутилган бўлмаса, тарафлар келишуви бўйича ўзгартирилиши ёки бекор қилиниши мумкин. Шартнома шартлари бир тарафнинг айби билан бузилганда, шунингдек шартномада ёки қонунда назарда тутилган бошқа ҳолларда турар жой арендаси шартномаси иккинчи тарафнинг талабига биноан суд қарорига кўра ўзгартирилиши ёки бекор қилиниши мумкин.
Агар турар жойнинг аренда ҳақи шартномада белгиланган муддат ўтганидан сўнг кетма-кет икки мартадан ортиқ тўланмаётган бўлса, аренда шартномаси суд тартибида бекор қилиниши мумкин ва арендага олувчи арендага берилган турар жойдан бошқа турар жой берилмасдан кўчирилиши керак.
Фуқаролик Кодексининг 616-моддасига кўра, уй-жойни ижарага бериш шартномаси бекор қилинган тақдирда, ижарага олувчи ва шартнома бекор қилинган вақтда уй-жойда яшаб турган бошқа фуқаролар суднинг қарорига асосан уй-жойдан кўчириб чиқарилиши лозим.
Юқоридагиларга ҳамда Ўзбекистон Республикаси Уй-жой кодексининг 93, 140-141-моддалари, Фуқаролик кодексининг 615, 616-моддаси, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддаларига асосланиб суддан
Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си ва унинг оила аъзоларини Даъвогарнинг ижарага берилган хонадонининг манзили манзилда жойлашган хонадондан бошқа турар жой бермасдан кўчириш ҳақида ҳал қилув қарори чиқаришни.

Всуд по гражданским делам Суд по гражданским делам, в который подано исковое заявление |
Телефон: Телефон Ответчика Адрес электронной почты: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: Овыселении из квартиры, сдаваемой в аренду
(Овыселении из квартиры, сдаваемой в аренду)
Согласно статье 535 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «по договору имущественного найма (аренды) наймодатель обязуется предоставить нанимателю имущество за плату во временное владение и пользование или в пользование».
Я Дата составления договора аренды предоставил в аренду Ответчику расположенную по адресу Адрес квартиры, сдаваемой в аренду квартиру согласно арендному договору Номер договора аренды.
Дата предоставления арендуемой квартиры в аренду квартира сдана во временное пользование Ответчику и членам его семьи. Срок действия договора составляет Срок действия арендного договора.
По истечении срока, установленного договором аренды, арендатор не выезжает из квартиры на добровольной основе. Дата предъявления арендатору предупреждения о выселении из квартиры Ответчику вручено предупреждение о необходимости выезда из квартиры.
Встатьи 93 Жилищного кодекса Республики Узбекистан отмечено, что «изменение или расторжение договора аренды жилого помещения возможны по соглашению сторон, если иное не предусмотрено договором или законом.» По требованию одной из сторон договор аренды жилого помещения может быть изменен или расторгнут по решению суда при нарушении условий договора другой стороной, а также в иных случаях, предусмотренных договором или законом.
Если плата за аренду жилого помещения не производится более двух раз подряд по истечении установленного договором срока платежа, то договор аренды может быть расторгнут в судебном порядке и арендатор подлежит выселению из арендованного жилого помещения без предоставления другого жилого помещения.
Всоответствии со статьей 616 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «в случае расторжения договора найма жилого помещения наниматель и другие граждане, проживающие в жилом помещении к моменту расторжения договора, подлежат выселению из жилого помещения на основании решения суда.»
Исходя из вышеизложенного и на основании статей 93, 140 и 141 Жилищного кодекса Республики Узбекистан, статей 615, 616 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, а также статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
принять решение о выселении Ответчика Ф.И.О. Ответчика и членов его семьи из квартиры, расположенной по адресу Адрес квартиры, сдаваемой в аренду,без предоставления другого жилья.