Даъвони предметини ўзгартириш тўғрисида ариза
• ушбу бандга жавобгар ихтиёрий равишда қаноатлантирган даъво талаблари ёзилади. Масалан, моддий зарарни тўлаб берганлиги, низоли мол-мулклардан бирини қайтарганлиги ва ҳоказо
(даъвони предметини ўзгартириш тўғрисида)
Бераман ушбу аризани шу ҳақдаким, мен фуқаролик ишлари бўйича Ариза берилган фуқаролик суди номи судига жавобгар Иш бўйича жавогарнинг Ф.И.Осига нисбатан Даъво ариза мазмуни ҳақидаги даъво ариза билан мурожаат қилганман.
Ҳозирда жавобгар Иш бўйича жавогарнинг Ф.И.Оси мен билан келишган ҳолда Иш бўйича жавобгар ихтиёрий равишда қаноатлантирган даъво талаблари тўғрисидаги даъво талабимни ихтиёрий равишда қаноатлантирди. Иш бўйича жавобгар томонидан ихтиёрий равишда қаноатлантирилмаган (ҳозир ҳам мавжуд бўлган) низолар бўйича даъво талаблари тўғрисидаги даъво талабим бўйича ҳозир ҳам низо мавжуд.
Шу сабабли мен Ўзбекистон Республикаси ФПКнинг 40, 44-моддаларига асосан билдирилган талабларнинг предметига ўзгартириш киритиб, фақатгина Иш бўйича жавобгар томонидан ихтиёрий равишда қаноатлантирилмаган (ҳозир ҳам мавжуд бўлган) низолар бўйича даъво талаблари тўғрисидаги даъво талабимни қонуний кўриб чиқиб, қарор қабул қилишингизни сўрайман.

(Об изменении предмета иска)
Подаю настоящее заявление о том, что в производстве Наименование гражданского суда, в который подается заявление суда по гражданским делам находится гражданское дело по моему исковому заявлению в отношении ответчика Ф.И.О. ответчика по делу о Содержание искового заявления .
Внастоящее время ответчик, по согласованию со мной в добровольном порядке поддержал мое исковое требование о Исковые претензии, добровольно поддержанные ответчиком по делу.А по исковому требованию 8888 разногласия сохранились.
Всвязи с этим ина основании статей 40, 44 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Внести изменения в предмет моих исковых требований и принять решение, рассмотрев по закону только исковое требование о 8888.
Наименование гражданского суда, в который подается заявление
Адрес заявителя
Ф.И.О. ответчика по делу
Прим: в этом пункте указываются все исковые претензии
Исковые претензии, добровольно поддержанные ответчиком по делу
Прим: например, уплата материального ущерба, возвращение одного из предметов спорного имущества и пр.