Прокурорни рад этиш тўғрисида ариза
• Масалан: прокурорнинг кўрилаётган иш натижасидан манфаатдорлиги, тарафлардан бирига қариндошлиги ёки бошқалар
Иқтисодий ишлар бўйича Ариза берилган иқтисодий суди номи судига
Ариза берувчининг манзили
(прокурорни рад этиш тўғрисида)
Бераман ушбу аризани шу ҳақдаким, даъвогар Иш бўйича даъвогар ташкилотнинг ташкилий ҳуқуқий шакли ва номининг жавобгар Иш бўйича жавобгар ташкилотнинг ташкилий ҳуқуқий шакли ва номига нисбатан Даъво ариза мазмуни ҳақидаги даъво аризаси юзасидан иқтисодий ишда прокурор сифатида иштирок этаётган Суд жараёнида иштирок этаётган прокурорнинг Ф.И.О.сига нисбатан раддия бераман. Чунки прокурор Прокурорга раддия бериш сабаблари ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси ИПКнинг 21-моддасига кўра, прокурор ишда иштирок этувчи шахсларнинг ёки улар вакилларининг қариндоши бўлса, ишнинг натижасидан шахсан, бевосита ёки билвосита манфаатдор бўлса ёхуд унинг холислигига шубҳа туғдирувчи бошқа ҳолатлар мавжуд бўлса ишни кўришда иштирок этиши мумкин эмас ва рад қилиниши лозим.
Шу сабабли Ўзбекистон Республикаси ИПКнинг 21, 22-моддаларига асосан бошқа прокурор иштирокини таъминлашингизни сўрайман.

(об отводе прокурора)
Подаю настоящее заявление о том, что даю отвод в отношении Ф.И.О. прокурора, участвующего в судебном производстве,участвующего в качестве прокурора, в суде по исковому заявлению истца Наименование и организационно-правовая форма организации истца в отношении ответчика Наименование и организационно-правовая форма организации ответчика о Содержание иска по делу Так как прокурор считается Причины отвода прокурору
Согласно статье 21 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан прокурор не может участвовать в рассмотрении дела и подлежит отводу, если он является родственником лиц, участвующих в деле, или их представителей, лично, прямо или косвенно заинтересован в исходе дела либо имеются иные обстоятельства, вызывающие сомнение в его беспристрастности.
Исходя из этого, и на основании статей 21, 22 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан