Аризачи ўқиётган мактаб рақами-сонли ихтисослаштирилган мактабининг
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 27-моддаси иккинчи қисмининг 2-бандига кўра, вояга етмаганлар мустақил равишда фан, адабиёт ёки санъат асарининг, ихтиронинг ёхуд ўз интеллектуал фаолиятининг қонун билан қўриқланадиган бошқа натижаси учун муаллифлик ҳуқуқини амалга ошириши мумкинлиги белгиланган.
Юқоридаги ушбу модда ҳамда “Муаллифлик ҳуқуқи ва турдош ҳуқуқлар тўғрисида”ги Қонунга мувофиқ Муаллифлик ҳақи тўланиши лозим бўлган асар номи номли асаримни кўриб чиқиб, белгиланган тартибда муаллифлик ҳақи тўлаб беришигизни сўрайман.

Наименование организации, в которую подано заявление От ученика Класс, в котором обучается заявитель класса |
специализированной школы №Номер школы, в которой обучается заявитель |
Ф.И.О. заявителя |
ополучении авторского вознаграждения
Согласно части 2 статьи 27 Гражданского кодекса Республики Узбекистан несовершеннолетние в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет вправе самостоятельно осуществлять права автора произведения науки, литературы или искусства, изобретения или иного охраняемого законом результата своей интеллектуальной деятельности.
На основании вышеприведенной статьи, а также в соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об авторском праве и смежных правах»
рассмотреть мое произведение Наименование произведения, за которое запрашивается авторское вознаграждение и выплатить по нему авторское вознаграждение.