Ижарачи тўғрисида маълумотлар (реквизитлар)
Кейинги ўринларда “Ижарага берувчи” деб аталадиган Ижарага берувчи юридик шахснинг тўлиқ номи ва ташкилий ҳуқуқий шакли Юридик шахснинг фаолиятини белгиловчи ҳужжат тури асосида иш юритувчи Иш юритувчи, ходимнинг лавозими Ф.И.О. бир томондан, кейинги ўринларда “Ижарачи” деб аталадиган Ижарачининг тўлиқ номи ва ташкилий ҳуқуқий шакли Ижарачи корхонанинг фаолиятини белгиловчи ҳужжат тури асосида иш юритувчи Ходимнинг лавозими ва Ф.И.О. иккинчи томондан қуйидагилар тўғрисида ушбу шартномани туздилар:
1. Шартнома предмети
1.1. Шартномага мувофиқ Ижарага берувчи топширади, Ижарачи эса ушбу шартноманинг ажралмас қисми бўлган топшириш-қабул қилиш далолатномаси орқали қуйидаги мол-мулкни Ижарага бериладиган объект номи (кейинги ўринларда “мол-мулк” деб юритилади) ижарага олади.
1.2. Мол-мулк Ижара мақсади мақсадида фойдаланиш учун ижарага берилади.
2. Ижара ҳақи ва ҳисоб-китоб қилиш тартиби
2.1. Ижарачи шартноманинг 1.1-бандида назарда тутилган мол-мулкдан фойдаланганлик учун Ижарага берувчига ойига Ижара тўлови миқдори миқдорда ҳақ тўлайди.
2.2. Ижара тўловлари Ижарачи томонидан ҳар чоракда чорак бошланишидан олдинги ойнинг Ижара тўлови санаси -санасидан кечиктирмай тўлаб борилади.
Ижара ҳақининг ҳисоб-китоби ушбу шартноманинг ажралмас қисми бўлиб ҳисобланадиган “Базавий ҳисобварақ” асосида белгиланади.
3. Тарафларнинг мажбуриятлари
3.1. Ижарачининг мажбуриятлари:
а) мол-мулкдан фақат унинг бевосита белгиланиши бўйича фойдаланиш;
б) мол-мулкни яроқли ва соз ҳолатда сақлаш;
в) ўз ҳисобидан ва ўз вақтида мол-мулкни таъмирлаш;
г) ижара тўловларини шартномада белгиланган муддатларда тўлаб бориш;
д) ижарага олинган мол-мулкни қайтариши ҳақида Ижарага берувчини камида Ижарага олинган мол-мулкни қайтариш тўғрисида олдиндан огохлантириш муддати олдин ёзма равишда огоҳлантириш;
е) мол-мулкни далолатнома бўйича эскириш меъёрлари ҳисобга олинган ҳолда соз ва яроқли ҳолатда қайтариш;
ж) шартнома муддатидан олдин бекор қилинганда ёки муддати тугаганда мол-мулкни Ижарага берувчига киритилган ўзгартиришлар билан бирга топшириш;
з) шартнома муддати тугамасдан туриб мол-мулк қайтарилганда ёки шартнома муддати тугаганда ўзининг мол-мулкни таъмирлаш бўйича мажбуриятларидан келиб чиққан ҳолда амалга оширмаган таъмирлаш харажатларини Ижарага берувчига тўлаш.
3.2. Ижарага берувчининг мажбуриятлари:
а) шартнома имзолангандан кейин Молк-мулкни ижарага топшириш санаси ичида Ижарачига соз ҳолатдаги мол-мулкни топшириш-қабул қилиш далолатномаси асосида топшириш;
б) Ижарачи билан келишган ҳақ миқдорида мол-мулкни таъмирлаш учун зарурий моддий фондларни бериш.
4. Шартномани муддатидан олдин бекор қилиш шартлари
4.1. Шартнома қуйидаги ҳолларда муддатидан олдин Ижарага берувчининг ташаббуси билан бекор қилиниши мумкин:
Ижарачи:
а) ижара ҳақини Шартномани бекор қилиш учун асос бўладиган тўланмаган ойлар ой мобайнида тўламасдан келса:
б) қасддан мол-мулкнинг ҳолатини ёмонлаштирса;
в) мол-мулкдан шартномада назарда тутилган тартибда ва белгиланиши бўйича фойдаланмаса.
4.2. Шартнома қуйидаги ҳолларда муддатидан олдин Ижарачининг ташаббуси билан бекор қилиниши мумкин:
а) мол-мулк Ижарачи жавоб бермайдиган ҳолатларга кўра фойдаланишга яроқсиз ҳолда бўлса;
б) Ижарага берувчи ижарага олинган мол-мулкдан шартномада белгиланган тартибда фойдаланишга тўсқинлик қилса.
5.Тарафларнинг жавобгарлиги. низоларни ҳал қилиш тартиби
5.1. Тарафлар ўз мажбуриятларини бажармаган ёки лозим даражада бажармаганликлари учун Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси ва бошқа қонун ҳужжатлари ҳамда мазкур шартномага мувофиқ жавобгар бўладилар.
5.2. Тарафлар ўртасида келиб чиқадиган низолар тарафларнинг ўзаро келишуви асосида ҳал этилади. Тарафлар келишувга эришмаган тақдирда, низо белгиланган тартибда судда ҳал этилади.
6. Шартноманинг бошқа шартлари
6.1. Ижарачи Ижарага берувчининг ёзма розилиги билан мол-мулкни қайта ижарага беришга ва мулкни яхшилаш мақсадида ўзгартиришлар киритишга ҳақли.
Мол-мулкни яхшилаш мақсадида киритилган ўзгартиришлар учун қилинган харажатлар қуйидаги тартибда, муддатда ва миқдорда қопланади:
Харажатларни қоплаш тартиби, муддати ва миқдори
6.2. Шартномага киритилаётган барча ўзгартириш ва қўшимчалар ёзма равишда тузилган ва иккала тараф томонидан имзоланган ҳолдагина ҳақиқий ҳисобланади.
6.3. Шартнома Шартномани кучга кириш вақти дан бошлаб кучга киради ва Шартномани якуний санасигача амал қилади.
6.4. Шартнома 2 нусхада тузилган бўлиб, иккаласи ҳам бир хил юридик кучга эга.
6.5. Мазкур шартномада назарда тутилмаган масалалар амалдаги қонун ҳужжатларига мувофиқ тартибга солинади.

Дата составления договора Место составления договора
Наименование и организационно-правовая форма организации - арендодателя,в лице Должность и Ф.И.О. сотрудника организации - арендодателя,действующее на основе Документ, определяющий деятельность организации - арендодателя,именуемое в
дальнейшем «Арендодатель», с одной стороны, иНаименование и организационно-правовая форма организации – арендатора,в лице Должность и Ф.И.О. сотрудника организации - арендатора,действующее на основе Документ, определяющий деятельность организации – арендатора,именуемое в дальнейшем «Арендатор»сдругой стороны, заключили настоящий Договор онижеследующем:
1.1. Согласно договору Арендодатель посредством акта приема-сдачи, являющегося неотъемлемой частью настоящего документа, передает Арендатору для использования нижеследующее имущество Наименование арендуемого имущества.
1.2. Имущество передается в аренду в целях Цель аренды имущества.
2. Платежи и расчеты по договору
2.1. За аренду указанного в п.1 настоящего договора имущества Арендатор перечисляет Арендодателю плату в размере Сумма арендной платы в месяц.
2.2. Начисление и выплата причитающихся Арендодателю сумм производится поквартально, за каждый квартал вперед; не позднее Сумма арендной платы числа месяца, предшествующего началу оплачиваемого квартала.
Расчет арендной планы устанавливается на основе «Базового расчетного листа», являющегося неотъемлемой частью настоящего договора.
3. Обязанности сторон
3.1. Арендатор обязуется.
а) использовать арендуемое имущество по прямому назначению;
б) содержать арендуемое имущество в полной исправности и рабочем
состоянии;
в) своевременно производить за свой счет ремонт арендуемого имущества;
г) выплачивать арендную плату в соответствии с установленным в договоре сроком;
д) письменно сообщить Арендодателю не позднее, чем за Срок предупреждения о возвращении арендованного имущества о
предстоящем возврате арендуемого имущества;
е) возвратить имущество по акту в исправном состоянии с учетом износа;
ж) по истечении срока договора, а также при досрочном его прекращении передать Арендодателю все имущество вместе с произведенными изменениями;
е) в случае возврата имущества до истечения срока аренды или в связи
сокончанием срока договора уплатить Арендодателю сумму стоимости не произведенного им и лежащего на его обязанности ремонта имущества.
3.2. Арендодатель обязуется:
а) после подписания сторонами договора в Дата сдачи имущества в аренду срок предоставить
соответствующее имущество в исправном состоянии Арендатору по приемо-сдаточному акту;
б) передавать при необходимости Арендатору за согласованную плату
материальные фонды, выделяемые на ремонт указанного в настоящем договоре имущества.
4. Досрочное расторжение договора
4.1. Договор может быть досрочно расторгнут по инициативе Арендодателя в случаях:
а) если Арендатор не внес арендной платы в течение Месяцы не внесения арендной платы, ставшие основанием для отмены договора месяцев;
б) если Арендатор умышленно ухудшает состояние имущества;
в) если Арендатор использует имущество (в целом или частично) не в
соответствии с настоящим договором.
4.2. Договор может быть досрочно расторгнут по инициативе Арендатора в случаях:
а) если имущество, в силу обстоятельств, за которые Арендатор не отвечает, окажется в состоянии не годном для пользования;
б) если Арендодатель препятствует использованию имущества, взятого в аренду в порядке, установленном настоящим договором.
5. Ответственность сторон и порядок разрешения споров
5.1. В случае невыполнения или ненадлежащего выполнения
договорных обязательств, стороны привлекаются к ответственности согласно Гражданскому кодексу Республики Узбекистан и другим действующим законодательным актам.
5.2. Противоречия и конфликты, возникающие по данному
договору или в связи с различными аспектами его реализации, разрешаются путем переговоров между сторонами.
Вслучае отсутствия возможности разрешения противоречий
путем переговоров, конфликт рассматривается в суде в установленном порядке.
6. Другие условия договора
6.1. Арендатор при согласии Арендодателя имеет право сдавать
имущество в поднаем и вносить изменения в целях улучшения имущества.
Расходы, понесенные при внесении изменений в целях улучшения
имущества возмещаются в нижеследующих порядке, сроке и размерах: Порядок, сроки и размер возмещения расходов.
6.2. Все изменения и дополнения, включаемые в договор,
составлены в письменном виде и признаются действительными только после подписания обеими сторонами.
6.3. Договор вступает в силу Время вступления договора в силу и действителен до Дата окончания договора.
6.4. Данный договор составлен в двух экземплярах, по одному из экземпляров для каждой из сторон. Оба экземпляра имеют одинаковую юридическую силу.
6.5. Вопросы, непредусмотренные настоящим договором, определяются в соответствии с действующим законодательством.
Приложения к договору:
Акт прием-сдачи в аренду имущества;
Базовый расчетный лист
Реквизиты сторон
Арендодатель: Наименование организации - арендодателя Расчетный счет организации – арендодателя Валютный счет организации – арендодателя Отделение (филиал) банка организации - арендодателя МФО: Банковский код МФО организации – арендодателя СТИР: ИНН организации – арендодателя тел: Телефон организации – арендодателя Ф.И.О. и подпись уполномоченного лица организации – арендодателя |
Арендатор: Наименование организации - арендатора Расчетный счет организации – арендатора Валютный счет организации – арендатора Отделение (филиал) банка организации - арендатора МФО: Банковский код МФО организации – арендатора СТИР: ИНН организации – арендатора тел: Телефон организации – арендатора Ф.И.О. и подпись уполномоченного лица организации – арендатора |