Кафил тўғрисида маълумотлар
Бизлар, ўз Низомига асосан фаолият кўрсатувчи Кафил ташкилотнинг номи келгусида “Кафил” деб юритилувчи Кафил ташкилотнинг номидан ҳаракат қилувчининг Ф.И.О. номидан бир томондан ва ўз Низомига асосан фаолият кўрсатувчи «Таъминотчи ташкилотнинг номи», кейинчалик “Таъминотчи” деб юритилувчи номидан Таъминотчи ташкилотнинг номидан ҳаракат қилувчининг Ф.И.О. иккинчи томондан, учинчи томондан ўз Низомига асосан фаолият юритувчи Истеъмолчи ташкилотнинг номи,матнда “Истеъмолчи” деб юритилувчи номидан Истеъмолчи ташкилотнинг номидан ҳаракат қилувчининг Ф.И.О.лар ушбу шартномани куйидаги мазмунда тузамиз:
1. Шартнома мазмуни.
1.1. Ушбу шартнома “Таъминотчи” билан “Истеъмолчи” ўрталарида тузилган Тузилаётган шартнома номи ҳақидаги Шартнома тузилган сана йил куни тузилган №Шартнома тузилган рақам сонли шартнома юзасидан тарафлар мажбуриятларини бажарилишини таъминлаш чораси сифатида тузилди.
1.2. “Кафил” ушбу шартнома бўйича, “Истеъмолчи” билан “Таъминотчи” ўрталарида тузилган ва ушбу шартномани 1.1.-бандида кўрсатилган «Тузилаётган шартнома номи»шартнома бўйича шартнома мажбуриятларини лозим даражада бажарилиши юзасидан “Таъминотчи” олдидаги ўз мажбуриятларини ушбу шартномани 1.3.-бандида белгиланган қисми бўйича ушбу шартномада белгиланган тартибда жавобгар ҳисобланади.
1.3. Шартнома бўйича “Кафил” томонидан “Истеъмолчи” мажбуриятларини бажариш (кафиллик) қисми яъни, фойдаланилган ва фойдаланадиган Фойдаланилган ва фойдаланидиган объект номи учун тўлов миқдори Тўлов миқдори сўмни ташкил этади.
1.4. “Кафил” “Истеъмолчи” мажбуриятлари юзасидан “Таъминотчи” олдида жавобгар бўлган (“Истеъмолчи” мажбуриятларини бажарган) қисмини кейинчалик “Истеъмолчи”дан талаб қилишга ҳақли.
2. Кафилнинг мажбуриятлари
2.1. “Таъминотчи” олдида “Истеъмолчи”нинг ушбу шартноманинг 1.1.-бандида кўрсатилган «Электр энергияси таъминоти тўғрисида»ги оммавий шартномада белгиланган мажбуриятларни бажарилишига ўз зиммасига олган қисми юзасидан “Истеъмолчи” билан тенг равишда жавобгардир.
2.2. “Кафил” ўз зиммасига олган мажбуриятларни лозим даражада бажармаган тақдирда “Таъминотчи” ва “Истеъмолчи” ўрталарида тузилган оммавий шартномада белгиланган тартибда “Неустойка” қўлланади.
2.3. “Кафил”нинг реквизити, мулкчилик шакли ўзгарган тақдирда ёки бошқа қайта ташкил этиш ишлари тўғрисида “Таъминотчи”га олдиндан ёзма равишда хабар бериши шарт.
3. Муддатлар
3.1. “Таъминотчи” “Кафил”га ушбу шартноманинг 1.2.-1.3.- бандларида кўрсатилган шартларнинг бажарилиш муддати келгандан сўнг, бир йиллик муддат ичида тўлов учун ёзма талаб юбормаса, ушбу кафиллик шартномаси бекор бўлади.
4. Низоларнинг хал этилиши
4.1. Ҳар қандай келиб чиқадиган низоларни томонлар уч томонлама музокара йўли билан ҳал этадилар, бундай келишишга эришиш мумкин бўлмай қолган тақдирда низолар бегиланган тартибда мавжуд қонунчилик асосида ҳакамлик суди орқали ҳал этилади.
4.2. Шартнома тарафлар имзолаган кундан эътиборан қонуний кучга киради ва томонларнинг мажбуриятлари тўла бажарилгунга қадар амалда бўлади.
5. Алохида шартлар.
5.1. “Таъминотчи” ушбу шартнома бўйича “Кафил” ўз мажбуриятларини бажармаган ёки лозим даражада бажармаган тақдирда унинг ҳисоб рақамидан акцептсиз тартибда тўловни талаб қилишга ҳақли.

ДОГОВОР ПОРУЧИТЕЛЬСТВА
Мы, Наименование организации- поручителя,действующий на основании своего Устава, в лице Должность и Ф.И.О. представителя организации- поручителя,именуемый в дальнейшем «Поручитель»,с одной стороны, Наименование организации - поставщика,действующий на основании своего Устава, в лице Должность и Ф.И.О. представителя организации-поставщика,именуемый в дальнейшем «Поставщик», со второй стороны, Наименование организации - потребителя,действующий на основании своего Устава, в лице Должность и Ф.И.О. представителя организации-потребителя,именуемый в дальнейшем «Потребитель» с третьей стороны, заключили договор о нижеследующем:
Настоящий договор составлен в качестве меры обеспечения
выполнения сторонами обязательств по договору Номер договора между Поставщиком и Потребителем о Содержание договора между Поставщиком и Потребителем,составленному между Поставщиком и Потребителем Дата составления договора между Поставщиком и Потребителем.
По настоящему договору Поручитель в порядке, установленном
настоящим договором, считается ответственным за надлежащее исполнение обязательств перед Поставщиком, указанных в договоре Содержание договора между Поставщиком и Потребителем между Поставщиком и Потребителем в части, определенной пунктом 1.3. настоящего договора.
Согласно настоящему договору, часть обязательств Потребителя,
выполняемых Поручителем, то есть оплата за использованное и используемое Наименование использованного и используемого объекта,составляет Размер оплаты сумов.
Поручитель в последующем имеет право востребовать с
Потребителя ту часть обязанностей по договору, за которую несет ответственность перед Поставщиком.
Обязанности и права сторон
Поручитель обязуется нести солидарную ответственность с
Потребителем перед Поставщиком за исполнение взятой на себя части обязательств Потребителя по указанному в п.1.1, настоящего договора договору между Поставщиком и Потребителем о Содержание договора между Поставщиком и Потребителем.
Вслучае ненадлежащего исполнения Поручителем взятых на
себя обязательств в договоре между Поставщиком и Потребителем применяется «неустойка».
Вслучае изменений реквизитов, формы собственности
Поручителя, он обязан предупредить об этом Поставщика заблаговременно в письменном виде.
Вслучае выполнения Потребителем обязательств,
обеспечиваемых Поручителем, он обязан незамедлительно известить об этом Поручителя.
При неисполнении обязательств по договору, Поставщик имеет
право требовать от Потребителя и Поручителя выполнения обязательств в рамках требований договора и действующих актов законодательства.
Сроки
Если в течение года после наступления срока выполнения
обязательств Поручителя, указанных в пунктах 1.2. и 1.3. данного договора, Поставщик не направит письменное требование об оплате, настоящий договор поручительства утрачивает свою силу.
Разрешение споров и конфликтов
Противоречия и конфликты, вытекающие из настоящего
договора, разрешаются сторонами путем трехсторонних переговоров. В случае не достижения согласия путем переговоров споры и разногласия подлежат разрешению в установленном порядке в соответствии с действующим законодательством или посредством арбитражного суда.
Договор вступает в законную силу со дня подписания его
сторонами и действует до полного выполнения сторонами своих обязательств.
Особые условия
Вслучае невыполнения или ненадлежащего выполнения
Поручителем своих обязательств по настоящему договору, Поставщик имеет право потребовать оплаты с расчетного счета Поручителя в безакцептном порядке.
Вдальнейшем Потребитель сохраняет ответственность перед
Поручителем за выполненную часть его обязательств.
6. Адреса и банковские реквизиты сторон
“Поставщик”
Наименование организации - поставщика Р/с: Расчетный счет организации-поставщика Банк: Наименование банка организации – поставщика,МФО МФО организации-поставщика ОКОНХ: ОКОНХ организации-поставщика Адрес: Адрес организации-поставщика подпись ___________ |
“Потребитель”
Наименование организации - потребителя Р/с: Расчетный счет организации- потребителя Банк: Наименование банка организации – потребителя,МФО МФО организации- потребителя ОКОНХ: ОКОНХ организации- потребителя Адрес: Адрес организации- потребителя подпись_________
“Поручитель”
Адрес и банковские реквизиты поручителя Р/С: Расчетный счет организации- поручителя Банк: Наименование банка организации – поручителя,МФО МФО организации- поручителя ОКОНХ: ОКОНХ организации- поручителя Адрес: Адрес организации- поручителя подпись_________