Жиноят ишлари бўйича Илтимоснома берилаётган жиноят ишлари бўйича суднинг номи судига |
Жиноят ишлари бўйича Илтимоснома берилаётган жиноят ишлари бўйича суднинг номи судининг иш юритувида Жиноят иши бўйича айбланувчи(лар)нинг Ф.И.Ш.и га нисбатан Айбланувчи(лар) га нисбатан жиноят иши юритилаётган модда(лар) рақами моддаси билан жиноят иши кўрилмоқда.
Мазкур жиноят иши бўйича қонуний, асосли ва адолатли қарор қабул қилиш учун Озиқ-овқат маҳсулотларининг суд экспертизасини тайинлаш йўли билан аниқланиши лозим бўлган ҳолатнинг қисқача тафсилоти ҳолати аниқланиши лозим. Чунки ушбу жиноят иши бўйича ишнинг энг асосий масалалари озиқ-овқат маҳсулотларининг сифати қай даражада эканлигига бевосита боғлиқ. Ушбу ҳолат эса озиқ-овқат маҳсулотларининг суд экспертизасини ўтказиш орқали аниқлаштирилиши лозим. Дастлабки тергов давомида озиқ-овқат маҳсулотларининг суд экспертизаси ўтказилишини қайта-қайта сўраган бўлсакда, тергов органи томонидан ушбу турдаги экспертиза ўтказилмади.
Шу сабабли ҳолат аниқланиши учун эса суд озиқ-овқат маҳсулотларининг суд экспертизаси тайинланиши, экспертиза малакали мутахасислар томонидан ўтказилиши, эксперт хулосаси дан келиб чиққан ҳолда қонуний тўхтамга келиб лозим бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Жиноят процессуал кодексининг 172-моддасига кўра, иш учун аҳамиятли ҳолатлар тўғрисидаги маълумотларни фан, техника, санъат ёки касб соҳаси бўйича билими бўлган шахс ўтказадиган махсус текшириш орқали олиш мумкин бўлганда экспертиза тайинланади. Терговга қадар текширувни амалга оширувчи органнинг мансабдор шахси, суриштирувчи, терговчи, прокурор, судья, мутахассислар, холисларнинг бундай билимларга эга бўлиши экспертиза тайинлаш заруратидан озод этмайди.
Мазкур Кодекснинг 180-моддасига кўра, экспертиза тайинлаш тўғрисида суд ажрим чиқаради. Унда: экспертиза тайинлаш учун асос бўлган сабаблар; экспертизага юборилаётган ашёвий, ёзма ва рақамли далиллар ёки бошқа объектлар, уларнинг қачон, қаерда ва қайси ҳолатда топилганлиги ва олинганлиги; иш материаллари бўйича экспертиза ўтказишда эса эксперт хулосаси асосланиши лозим бўлган маълумотлар; эксперт олдига қўйилган саволлар; экспертиза муассасасининг номи ёки экспертиза ўтказиш топширилган шахснинг фамилияси кўрсатилиши лозим.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Жиноят процессуал кодексининг 95, 172,173, 180-моддаларига асосланиб,
1. Менинг озиқ-овқат маҳсулотларининг суд экспертизаси тайинлаш ҳақидаги илтимосномамни қаноатлантиришингизни;
2. Жиноят ишлари бўйича Илтимоснома берилаётган жиноят ишлари бўйича суднинг номи судининг иш юритувидаги Жиноят иши бўйича айбланувчи(лар)нинг Ф.И.Ш.и га нисбатан Айбланувчи(лар) га нисбатан жиноят иши юритилаётган модда(лар) рақами моддаси билан юритилаётган жиноят иши юзасидан озиқ-овқат маҳсулотларининг суд экспертизаси тайинлашингизни;

Ходатайство о назначении судебной продовольственной экспертизы
Для принятия законного, обоснованного и справедливого решения по настоящему уголовному делу необходимо установить такие обстоятельства, как Краткое описание ситуации, которую необходимо определить путем назначения судебно- продовольственной экспертизы. Потому что самые важные вопросы в этом уголовном деле напрямую связаны с качеством продуктов питания. Данную ситуацию необходимо прояснить путем проведения судебно-продовольственной экспертизы пищевых продуктов. Несмотря на неоднократные ходатайства о назначении судебно- продовольственной экспертизы пищевых продуктов в ходе предварительного расследования, следственный орган данный вид экспертизы не проводил.
Для выяснения ситуации необходимо заказать судебную продовольственной экспертизу, провести ее силами квалифицированных специалистов и на основании заключения экспертов вынести правовое решение.
Согласно статье 172 Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан экспертиза назначается в случаях, когда сведения об обстоятельствах, имеющих значение для дела, могут быть получены путем специальной экспертизы, проводимой лицом, обладающим познаниями в научной, технической, художественной или профессиональной области.
Наличие у должностного лица органа, осуществляющего доследственную проверку, дознавателя, следователя, прокурора, судьи, специалистов, свидетелей таких знаний не освобождает их от необходимости назначения экспертизы.
Всоответствии со статьей 180 данного Кодекса о назначении экспертизы суд выносит определение. В нем содержатся: основания для назначения экспертизы; физические, письменные и цифровые доказательства или иные объекты, представленные для исследования, когда, где и в каком состоянии они были обнаружены и получены; при проведении экспертизы материалов дела - данные, на которых должно быть основано заключение эксперта; вопросы, заданные эксперту;
1. Удовлетворить мое ходатайство о назначении судебной продовольственной экспертизы;
2. Назначить судебно- продовольственную экспертизу по уголовному делу по статье Номер статьи, по которой в отношении обвиняемого возбуждено уголовное дело в отношении ФИО лица, обвиняемого по уголовному делу,находящемуся в производстве Наименование уголовного суда, в который подается ходатайство уголовного суда;